zabawanastodwa.pl » Zabawa w odgrywanie ról – dlaczego jest tak ważna?

Zabawa w odgrywanie ról – dlaczego jest tak ważna?

Szukając właściwej zabawki dla dziecka, warto zwrócić uwagę na jej edukacyjne funkcje. Wiele gier i zabaw poza rozrywką, dostarcza dzieciom dużo wiedzy na temat otaczającego je świata. Jedną z nich jest zabawa w odgrywanie ról — uwielbiana przez maluchy, a dodatkowo posiadająca pozytywny wpływ na ich rozwój.

Zabawa w dorosłych

W pierwszych latach życia dzieci głównie kopiują zachowania dorosłych. Osoby z ich najbliższego otoczenia są wzorem, który starają się naśladować i to z zachowaniem szczegółów. Odgrywanie ról przez dzieci jest ich naturalną potrzebą. Najmłodsi nie znają jednak podziału na dobre i złe zachowania, ale absorbują z otoczenia wszystkie bodźce, które do nich docierają. Dlatego tak ważne jest, żeby utrwalać w swoich pociechach właściwe postawy już od najmłodszych lat. Odpowiednie zabawki mogą w tym pomóc. W naszej ofercie można znaleźć wiele zabawek przydatnych podczas gry w role. Są one związane z codziennymi czynnościami (gotowanie, segregacja śmieci, opieka nad zwierzakiem), a także z wykonywaniem zawodów, takich jak strażak, lekarz, czy policjant. Podczas wcielania się w daną osobę, dzieci mają szansę przez chwilę poczuć się jak dorośli. Wykonywanie czynności ze świata dorosłych — na przykład wystawianie drabiny przy wozie strażackim — pomaga dzieciom poznawać świat, a przy okazji rozbudza w nich ciekawość. Zwraca również uwagę na ważną funkcję poszczególnych zawodów w społeczeństwie. Gra w role uczy też czynności, które maluchy wkrótce same będą mogły wykonywać — przykładem jest opieka nad pupilem, czy też stosowanie recyklingu. 

Odgrywanie ról to sposób na doskonałą zabawę również w większym gronie. Dzieci, przebywając razem, uczą się funkcjonowania w grupie. Podczas zabawy naturalnie pokazują, kto ma predyspozycje do konkretnych zadań. Najmłodsi często próbują uczyć siebie nawzajem, dawać sobie wskazówki. Zabawa w role uczy je zrozumienia i empatii, a także pozwala na budowanie relacji z rówieśnikami. Podczas naśladowania dorosłych, dzieci wykazują się dużą kreatywnością. Jeżeli zabawa je pochłonie, mogą spędzić godziny przy “podawaniu do stołu” albo “zatrzymywaniu przestępców”. Dochodzi wtedy do wielu fikcyjnych sytuacji, podczas których dzieci, nieświadomie, dają sobie pole do okazywania dużej gamy emocji. Zabawa w odgrywanie ról to pewnego rodzaju aktorstwo — dziecko uczy się czynności związanych z daną rolą, ale także swoich uczuć i odpowiednich reakcji. 

Świat oczami dziecka

Poprzez zabawę w odgrywanie ról, dorośli również mogą się wiele nauczyć. Dzieci widzą świat na swój własny sposób. Mają o nim bardzo małą wiedzę, ale za to wypełniają ją wyobraźnią. Rodzice mogą wejść w świat swoich pociech bawiąc się z nimi, albo obserwować go z boku. W ten sposób widzą, czy dziecko rozwija się we właściwy sposób — patrzą jego oczami. Trzeba pamiętać, że wiele rzeczy oczywistych dla dorosłych, dla dzieci jest zupełną zagadką. Ogrywanie ról przez dzieci pomaga rodzicom zrozumieć i uczyć pociechę — tłumaczyć daną rolę, nie odrywając jej od świata fantazji. Dzięki temu w przyjemny sposób można wzbudzać w dziecku zrozumienie dla codziennych czynności. Przykładem może być zabawa w kucharza, podczas której dziecko dowie się, że przygotowanie posiłku długo trwa. Być może dzięki temu zacznie wykazywać się większą cierpliwością w przyszłości.
Zabawa w role to intuicyjny sposób poznawania rzeczywistości przez dzieci. Nasze zabawki mogą pomóc rozbudzić w nich wyobraźnię, a także zrozumieć czynności związane z daną rolą. Pamiętając o tym, że każde dziecko jest wyjątkowe i ma swoje własne preferencje, oferujemy szeroki wybór akcesoriów. Jeżeli Twoja pociecha lubi bawić się w dom, z pewnością przypadnie jej do gustu kuchenka lub zastawa stołowa. Jeżeli marzy o karierze policjanta, odpowiednia będzie figurka tej postaci z dodatkami. Na naszej stronie z pewnością znajdziesz dla swojej pociechy idealny gadżet, gwarantujący świetną zabawę.