Garaże i trasy

Filter

Zabawa pojazdami jest dla dzieci rozwijającym, często emocjonującym zajęciem. Mogą się nimi bawić samemu, ale i w towarzystwie rówieśników. Choć najczęściej to chłopcy lubią wcielać się w role kierowców, to również dziewczynki potrafią się odnaleźć w tym zajęciu. Co jednak zrobić, aby dziecko nie znudziło się i wciąż odkrywało zabawę na nowo? Czy wystarczy zakupić nowy samochodzik? Czasami lepszym kierunkiem działań jest zadbanie o scenerię zabawy. W tym celu dobrym wyborem będą garaże i trasy dla dzieci, które proponujemy.

Czytaj więcej

Rodzaje tras i garaży zabawkowych

Najlepsze są takie garaże zabawkowe oraz trasy, które można samodzielnie zbudować – wtedy cieszy nie tylko efekt i możliwość zabawy, ale i dążenie do celu. Są to zabawki przystosowane do każdego wieku. W przypadku najmłodszych oczywiście niezbędna jest pomoc osoby dorosłej, np. rodzica lub starszego rodzeństwa, ale dziecko i samo może spróbować swoich sił w budownictwie.

Przykładem może być zabawkowy garaż Wader, który przeznaczony jest już dla maluchów po pierwszym roku życia. Są i wersje dla starszych dzieci, bardziej skomplikowane, np. garaże kilkupoziomowe, gdzie dodatkową frajdę sprawia wprawianie auta w ruch i pozwolenie mu na swobodne pokonanie trasy na licznych zakrętach.

Tory samochodowe dla dzieci – dodatkowe elementy

Oprócz garażów warto wybrać też trasy samochodowe dla dzieci, które tworzą rozbudowany system dróg, a nawet mostów. Specyficznym przykładem są tory kolejowe, nierzadko w zestawie z kolejką. Takie zabawki dla dzieci mogą być też tematyczne, np. remiza straży pożarnej, posterunek policji czy szpital. Te alternatywne wersje znanych klasycznych torów i garaży ucieszą z pewnością niejedno dziecko. Zwłaszcza takie, które marzy o tym, aby w dorosłości zostać np. strażakiem czy policjantem.

Jeżeli chodzi o tory samochodowe dla dzieci, w sklepie są dostępne różne wersje – od najprostszych w konstrukcji do bardzo skomplikowanych, o wielu poziomach, a nawet z windą. Warto podkreślić, że to od ilości elementów w kompletach i ich stopnia złożoności uzależniona jest cena zabawek.

Wartość edukacyjna zabawy garażami i trasami

Budowanie wszelkich konstrukcji z poszczególnych elementów lub klocków jest czynnością ogólnorozwojową – uczy koordynacji, skupienia uwagi oraz kreatywności. Najmłodsze dzieci czynność ta uczy rozróżniania kolorów, kształtów i rozwija zdolności manualne – umiejętność dopasowywania jednego elementu do drugiego. Zabawkowe tory samochodowe pobudzają wyobraźnię też starszych dzieci – budując np. trasy pokonywane przez ratownictwo medyczne czy policję, uczy się pewnych charakterystycznych umiejętności i wczuwa się w role przedstawicieli poszczególnych zawodów.

Zabawa garażami i trasami jest też dla rodziców świetną okazją i pretekstem do uczenia dziecka również przepisów drogowych i ogólnych zasad zachowywania się na drodze. Już od najmłodszych lat rozpoznawanie pożądanych i tych zabronionych zachowań na drodze będzie następowało naturalnie.

Opinie rodziców i wychowawców o tego typu zabawkach są jak najbardziej pozytywne. Realnie rozwijają i uczą wartości, a także potrafią na dłużej skupić uwagę dzieci. Ich wartością jest także to, że rozwijają kreatywność i wyobraźnię przestrzenną poprzez możliwość tworzenia różnych konfiguracji z tych samych elementów.