zabawanastodwa.pl » Jakie klocki dla rocznego dziecka?

Jakie klocki dla rocznego dziecka?

Zabawa klockami to jedna z ulubionych dziecięcych rozrywek. Dzięki temu, że pozytywnie wpływa na wszechstronny rozwój dziecka, jest ceniona także przez rodziców. Zanim jednak maluch zacznie budować skomplikowane konstrukcje, musi nauczyć się, na czym polega ta zabawa. Jakie więc klocki będą odpowiednie na początek?

Burzenie to także zabawa

Pierwsze klocki kupuje się dzieciom najczęściej w okolicach pierwszego roku życia. Maluchy potrafią już wówczas mocno złapać przedmiot w rączkę oraz nim manipulować. To czas niezwykle intensywnego rozwoju na różnych płaszczyznach: dziecko wypowiada pierwsze świadome słowa, uczy się się samodzielnie chodzić oraz trenuje wszelkie zdolności manualne. Zabawa klockami pobudzi ten rozwój i sprawi, że roczniak szybciej nauczy się dopasowywania do siebie elementów oraz przestrzennego myślenia. Podarowując swojej pociesze klocki, musisz jednak przygotować się na to, że zanim zacznie bawić się nimi we właściwy sposób, na początku największą radość będzie sprawiało mu ich rozrzucanie i burzenie konstrukcji zbudowanej przez Ciebie. Pierwsze klocki dla rocznego dziecka powinny więc być dość łatwe w składaniu (a właściwie w rozkładaniu). Co ważne, burzenie klocków to także nauka, a kolorowe elementy o różnych fakturach są ważne dla integracji sensorycznej.

Lekkie i odpowiednio duże

Wszystkie zabawki dla rocznego dziecka, także klocki, powinny być jak najlepszej jakości, przede wszystkim zaś dostosowane do wieku pociechy. Tylko wówczas są bezpieczne i możesz mieć pewność, że dziecko nie wyrządzi sobie nimi krzywdy. Warto więc zwracać uwagę na zalecenia producentów, którzy określają na opakowaniu, od jakiego wieku można zaproponować dziecku daną zabawkę. W przypadku klocków dla rocznego dziecka, będą to zestawy składające się z dużych i lekkich elementów o gładkich krawędziach. Roczne dzieci posiadają tendencję do wkładania przedmiotów do buzi, a jeśli będą odpowiednio duże, nie zaistnieje ryzyko ich połknięcia. Dobrym przykładem są kolorowe, duże klocki wykonane z tworzywa sztucznego, które są dostępne w naszym sklepie. Są łatwe w montażu, lekkie oraz posiadają różny rozmiar – z pewnością szybko zainteresują malucha, a przy tym są bezpieczne już dla rocznych pociech.

Ciekawe zestawy dla najmłodszych

Jako pierwsze najlepiej podarować dziecku właśnie dość proste klocki, bez wielu dodatkowych elementów, które mogłyby być zbyt skomplikowane dla roczniaka. Kiedy zaś maluch oswoi się z nową rozrywką oraz rozpocznie samodzielne próby budowy, warto urozmaicić mu nieco zabawę. Klocki dla rocznego dziecka mogą bowiem przyjmować różne formy. Ciekawą propozycją są choćby sortery klocków, które mogą służyć zarówno do konstruowania dowolnych budowli, jak też nauki rozróżniania kształtów. Zestawy tego typu składają się z wielu różnych elementów, dzięki którym maluch na pewno długo nie będzie mógł oderwać się od zabawek, poznając przy tym wiele nowych umiejętności. Inne klocki, które można podarować rocznemu dziecku, to wszelkie zestawy tematyczne, gdzie przy pomocy klocków buduje się zwierzęta lub pojazdy (np. pociąg). Taka zabawa sprawi wiele frajdy całej rodzinie, a w zestawach znajdują się najczęściej klocki o różnych kształtach i kolorach, domki, zjeżdżalnie, naklejki i inne interesujące oraz uwielbiane przez dzieci akcesoria.