zabawanastodwa.pl » Jak wybrać zjeżdżalnie ogrodowe?

Jak wybrać zjeżdżalnie ogrodowe?

Zabawa w ogrodzie jest jedną z najlepszych atrakcji. Ruch na świeżym powietrzu pozytywnie oddziałuje na zdrowie, ale też rozwój ruchowy dziecka. Jednakże tylko odpowiednie akcesoria są w stanie urozmaicić zabawę dziecka. Jednym z nich są zjeżdżalnie ogrodowe, które na pewno sprawią dużo frajdy Twojemu dziecku.

Jeżeli nie wiesz, jaką zjeżdżalnię wybrać, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej dowiesz się, jakie rodzaje zjeżdżalni dla dzieci są dostępne na rynku oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas ich zakupu.

Zjeżdżalnia do ogrodu dla dzieci – dostępne rodzaje

Zjeżdżalnie ogrodowe mają różne wielkości. Ich parametry, tj. wysokość oraz długość ślizgu mają kluczowe znaczenie podczas zakupu. Dla najmłodszej grupy wiekowej są to egzemplarze o niewielkiej wysokości, wyposażone w 2-3-stopniową drabinkę oraz ślizg o długości od 1m do 1.5m. Dla nieco starszej grupy wiekowej dedykujemy zjeżdżalnie o długości ślizgu około 2 – 2,5m. Te najmniejsze polecamy dla 2-3 latków, a dla starszych dzieci najodpowiedniejsze będą zjeżdżalnie o większych gabarytach.

Kolejnym kryterium jest surowiec, z jakiego są wykonane. Należą do nich:

  • plastik,
  • metal,
  • drewno.

Każdy rodzaj surowca ma swoje wady i zalety. Zjeżdżalnie plastikowe są lekkie, więc jedna osoba bez problemu przeniesie ją w dowolne miejsce. Jest to bardzo korzystne podczas upałów, gdzie można ją przestawić w cień. Oprócz tego możemy ją schować w garażu lub zanieść do domu w okresie niekorzystnej pogody. Zazwyczaj zajmuje niewiele miejsca, a niektóre modele składają się z elementów, które demontujemy i chowamy w bardziej dyskretne miejsce.

Zjeżdżalnia do ogrodu dla dzieci wykonana z metalu lub drewna jest o wiele cięższa, ale jednocześnie ich konstrukcja jest bardziej stabilna. W tym przypadku trudno będzie nam zmienić jej pozycję, więc już na samym początku musisz dobrze przemyśleć jej umiejscowienie.

Do zalet zjeżdżalni z metalu oraz drewna możemy zaliczyć dużą estetykę wykonania. Ładnie prezentują się w ogrodzie – zwłaszcza te wykonane z drewna, ponieważ jest to surowiec naturalny.

Jeżeli zależy Ci na konkretnym kolorze, to warto o tym pamiętać podczas zakupu zjeżdżalni plastikowej. W tym przypadku trudniej jest zmienić jej kolor. Natomiast zjeżdżalnię wykonaną z drewna można pozostawić w naturalnym odcieniu lub pomalować na ulubiony kolor dziecka, ale należy pamiętać o jej konserwacji. Podobnie sprawa ma się ze zjeżdżalnią z metalu, gdzie musisz pamiętać o zastosowaniu środków zapobiegających korodowaniu.

Jeżeli chcesz, aby zjeżdżalnia do ogrodu dla dzieci była zamontowana na stałe, to lepiej wybierz wersję metalową lub drewnianą. W przypadku, kiedy zależy Ci na mobilności, to dobrą inwestycją okazuje się zjeżdżalnia plastikowa. Aczkolwiek jeśli masz dzieci w wieku 2-3 lat, to plastikowa zjeżdżalnia sprawdzi się lepiej, ponieważ jej wielkość dostosowana jest do  możliwości dziecka w tym wieku. Większe zjeżdżalnie lepiej zarezerwować dla starszych dzieci.

Zjeżdżalnia dla dzieci – opinie

Jak wynika z haseł wyszukiwania, w większości stawiamy na mobilne zjeżdżalnie plastikowe. Zwłaszcza w najmłodszej grupie wiekowej cieszy się ona bardzo pozytywnymi opiniami. Wiele osób podkreśla możliwość łatwego jej przenoszenia w dowolne miejsce. Zjeżdżalnie ogrodowe wykonane z plastiku są łatwe w montażu, co również przemawia za ich zakupem.

Niektórym też nie wystarcza sama zjeżdżalnia i inwestują w mini place zabaw, które dodatkowo wyposażone są w huśtawkę, stoliczek, bramkę piłkarską czy nawet kosz do koszykówki.

Oprócz tego, że opinie na temat plastikowych zjeżdżalni są pochlebne, wiemy, że plastik nie jest surowcem ekologicznym. Natomiast wysokiej jakości zjeżdżalnie wykonane są z certyfikowanych surowców, które są bezpieczne dla dzieci. Gdy Twoje dziecko nie będzie chciało już z niej korzystać, to można ją z łatwością sprzedać lub oddać, co również jest proekologicznym zachowaniem. Warto też zwrócić uwagę na to, czy zabawka podlega recyklingowi.

Zabawa z wykorzystaniem zjeżdżalni wzmacnia mięśnie ramion oraz ćwiczy równowagę, co wspiera rozwój fizyczny każdego dziecka. Jej zakup wiąże się więc z wieloma korzyściami.