Zabawa jest naturalną i przyjemną formą nauki dla dzieci. Im młodsze, tym bardziej ciekawe świata. Mają w sobie wrodzoną odwagę, niezagłuszoną jeszcze wyuczonym rozsądkiem. Jeśli maluch lubi eksplorować otoczenie, to daje nam to pewność, że rozwija się prawidłowo. Aby ułatwić mu to zadanie, zabawki muszą być odpowiednio dopasowane do wieku dziecka. Zarówno zbyt łatwe, jak i zbyt trudne nie będą przynosiły zamierzonego efektu.
W jakim wieku można zacząć z nich korzystać?
Zastanówmy się na początku, czego uczą zabawki edukacyjne. Przede wszystkim rozwijają zmysły i umiejętności na każdym etapie rozwoju dziecka. Umożliwiają poznawanie nowych, nieznanych wcześniej struktur i kształtów, stawiają przed najmłodszym zadania, z którymi musi sobie poradzić. Warto tutaj wspomnieć o tym, że poziom zaawansowania zabawki musi być odpowiedni do wieku, tak by maluch bez problemu poradził sobie z jego obsługą. Są one wskazane już od pierwszego etapu rozwoju i dzięki nim niemowlę może zaspokajać swoją ciekawość.
Czym wyróżniają się zabawki edukacyjne dla dzieci?
Zabawki to pierwszy kontakt dzieci z nieznanym, impulsy zachęcające do poznania tego, co nowe oraz zmierzenia się ze skomplikowanymi mechanizmami. Co ciekawe, w trakcie zabawy maluch rozwija się cały czas i to w przyjemny dla siebie sposób. Angażuje wiele obszarów mózgu, które odpowiadają za rozpoznawanie bodźców, myślenie przestrzenne czy koordynację ruchową. Dodatkowo nieustannie używa swojej wyobraźni, a ogromnym atutem jest też to, że każdy mały postęp Twojej pociechy jest osiągany bez większego wysiłku. Zabawki edukacyjne są pierwszym bodźcem rozwijającym myślenie przyczynowo – skutkowe, mogą również poszerzać zasób słownictwa, a przede wszystkim mobilizują do myślenia i angażują w proces zabawy kilka zmysłów jednocześnie. Można by powiedzieć, że to pierwsze pomoce naukowe.
Jeżeli zastanawiasz się, na co konkretnie się zdecydować, to specjalnie dla Ciebie omówimy po kolei wszystkie etapy rozwoju dziecka i podpowiemy, na co zwrócić uwagę.
Zaczynając od najmłodszych, zabawki edukacyjne stawiają na rozwój zmysłów: uaktywniają słuch, wzmacniają dotyk i wzrok. Interesujące więc może okazać się wszystko o ciekawej, nieznanej wcześniej teksturze oraz to, co wydaje z siebie dźwięki. Kiedy dziecko zaczyna się podnosić i siedzieć, zaczynamy etap rozwoju zdolności manualnych – dobrym rozwiązaniem są tutaj, np. klocki, najlepiej takie o wyrazistych kolorach. Można je obracać w dłoniach oraz układać jedne na drugie. Idealnie sprawdzą się też wszystkie zabawki, które mogą być otwierane i zamykane albo składane.
-
Tablica i sztaluga179.49 zł
-
Biurko otwierane96.97 zł
-
Biurko70.38 zł
Idąc dalej, w okolicach pierwszych urodzin uwagę dziecka przykuwają przedmioty, z których można coś zbudować lub przebudować. Dobrą rozrywką ponownie stają się klocki, jednak tym razem te bardziej złożone, składające się z większej ilości elementów i oferujące szerszą rozpiętość kolorystyczną. Najmłodsi uwielbiają budować, a następnie rozkładać budowle na czynniki pierwsze, dzięki czemu rozwijają umiejętność tworzenia konstrukcji przestrzennych. Można też tutaj wprowadzić instrumenty muzyczne, które są ciekawe wizualnie oraz wydają dźwięki.
Kolejny etap to rozwój artystyczny, więc niezbędne okazuje się to, co nie ogranicza i pozwala być kreatywnym. Nie mówimy tutaj tylko o kredkach czy farbach, ale też na przykład o plastelinie, dzięki której dziecko jest w stanie poczuć materiał, z którym pracuje. Układanki oraz puzzle tak naprawdę bardzo dobrze sprawdzą się już na etapie rozwoju zdolności manualnych i wraz z wiekiem należy podwyższać ich stopień trudności. Bardzo ciekawym urozmaiceniem są puzzle 3D – nie dość, że pomagają w ćwiczeniu koordynacji ruchów dłoni, to jeszcze rozwijają myślenie przestrzenne.
Jak mogłeś się już zorientować, tak prozaiczna czynność, jak zabawa jest naprawdę bardzo poważnym procesem. Stymuluje dziecko w odpowiedni sposób, jeśli jest dostosowana do jego potrzeb, jednak nie można przy tym zapomnieć, że Twoja obecność na tym etapie jest równie ważna.